Oczarowali konińską publiczność po raz kolejny. Muzyka Astora Piazzolli w ich wykonaniu to nie tylko cudowne przeżycie artystyczne, ale także spotkanie z ludźmi obdarzonymi pasją i miłością do sztuki. Koniński zespół Tango Nuevo, wybrzmiał w sobotę, 17 września w Konińskim Domu Kultury, i pozostawił po sobie niedosyt oraz chęć sięgnięcia po twórczość argentyńskiego kompozytora.


Koniński zespół Tango Nuevo powstał przed trzema laty, jak wspomina jego założyciel Szymon Wieczorkiewicz,  zespół powstał z potrzeby chwili, ale przerodził się w projekt, który zaskakuje i ewoluuje.
- W czasach dla wszystkich trudnych – pandemii, do obrony dyplomu w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie, przygotowywał się Hubert Kulig. Wiedzieliśmy, że na wspólne próby do koncertu dyplomowego wyrazi zgodę dyrektor szkoły, tylko wtedy gdy zagramy Piazzollę. Tak się stało. Do zespołu dołączyli pozostali muzycy, wówczas uczniowie konińskiego muzyka i tak już zostało – mówi Szymon Wieczorkiewicz.

A muzykami tymi są absolwenci konińskiej szkoły muzycznej: wspomniany już Hubert Kulig (wibrafon), student Akademii Muzycznej w Poznaniu, Piotr Kulczewski (akordeon), student medycyny, Eliza Janiak (skrzypce) , studentka architektury oraz obecni uczniowie PSM w Koninie: Wojciech Oliński (gitara) i Gabriela Lityńska (piano). Gościnnie na fortepianie zagrał Michał Ziobrowski.

Międzynarodową sławę Astor Piazzolla zdobył na początku lat 80., gdy tworzył z Quinteto Tango Nuevo, założonym w 1976 r. Koncertował z tą grupą do 1989 r. Oryginalny styl stworzony przez Piazzollę znany jest pod nazwą „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania.

Słowa uznania kierujemy także w stronę realizatorów koncertu.

foto: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK