Koncert Anity Lipnickiej ,,O Miłość” zainaugurował nowy rok kulturalny w Koninie. Koncert poprzedziła gala, podczas której prezydent Konina odznaczył i wyróżnił artystów, muzyków, tancerzy i wokalistów. Prezydent miasta wręczył również stypendia dwójce młodych koninian.
Inauguracja Roku Kulturalnego w Koninie odbyła się 23 września. Na widowni zasiedli twórcy kultury, pracownicy instytucji kultury z miasta, samorządowcy i mieszkańcy Konina.


- Ludzie tworzący kulturę w Koninie podejmują coraz odważniejsze wyzwania o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Podziwiam efekty Państwa pracy, bo dzięki Wam my, konińska publiczność doświadczamy wzruszeń i radości, dotykamy sztuki. Na kolejne wydarzenia czekamy z niecierpliwością – mówił podczas uroczystości Piotr Korytkowski, prezydent Konina.
- Szeroki dostęp do kultury jest jednym z cudów współczesnego świata. W Koninie chodzimy na koncerty, do kina, teatru, obcujemy ze sztuką w każdym jej wymiarze, można podsumować, że w naszym mieście „płynie energia kultury”. Dziś wystarczy wyjść na konińskie ulice i uważnie się rozejrzeć, by poczuć, że „jest się w kulturze” – podkreślał prezydent Korytkowski.
O obcowaniu z kulturą, pracownikach instytucji kultury, twórcach, artystach i ofercie kulturalnej miasta mówił także Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Część oficjalną gali inaugurującej nowy rok kulturalny otworzył występ Bartosza Wódczaka, młodego organisty, wychowanka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Warto tutaj zaznaczyć, że Bartosz otrzymał stypendium Prezydenta Konina. Stypendium otrzymała także Laura Bączkiewicz. Laura to utalentowana wokalistka i aktorka dubbingowa. Swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczęła w Konińskim Domu Kultury, mając zaledwie 4 lata. Obecnie szlifuje swój talent w Studiu Piosenki Estradowej HIT. Finalistka 5. Edycji telewizyjnego show The Voice Kids. 25 września powalczy w finale Szansy na sukces Eurowizja junior o reprezentowanie Polski w Armenii.

Prezydent Konina odznaczył ponadto odznaką honorową ,,Za zasługi dla miasta Konina” dwie konińskie wokalistki: Sylwię Dziardziel oraz Marlenę Brzezińską-Stawicką.

Sylwia Dziardziel to charyzmatyczna wokalistka blues- rockowych zespołów, miłośniczka pracy z dziećmi i młodzieżą. Laureatka wielu festiwali.
Marlena Brzezińska-Stawicka to wokalistka, reżyserka, trenerka i terapeutka głosu. Od 10 lat aktywnie pracuje w Szkole Wokalno – Aktorskiej FAMA, której jest szefową.

Nagrody z rąk Prezydenta Miasta odebrali:
Janusz Wawrowski, urodzony w Koninie wirtuoz skrzypiec, światowej sławy muzyk grający na skrzypcach Antoniego Stradivariego.
Grzegorz Ambroziak, tancerz, trener i szkoleniowiec grup hiphopowych w Koninie i kraju, członek sztabu trenerów Polskiej Kadry Narodowej Breakingu na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.
Andrzej Majewski, nauczyciel, muzyk, związany z Ogniskiem Muzycznym, jeden z inicjatorów powstania Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, w której od lat wprowadza w tajniki gry na gitarze coraz to nowe pokolenia.
Krystyna Ruminkiewicz, od dekady prowadzi galerię autorską „Na Glince”, gdzie stworzyła też swoją pracownię. Łączy style, techniki i gatunki malarskie tworząc na obrazach i w biżuterii swój własny, niepowtarzalny świat.
Wanda Gruszczyńska, aktywnie działa w Towarzystwie Przyjaciół Konina. Dba o integrację społeczności lokalnej, mobilizuje do wspólnej aktywności poprzez organizowanie imprez krajoznawczych i historycznych.
Marta Duszyńska, miłośniczka dobrej muzyki i teatru. W Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, gdzie pracuje odpowiada za organizację koncertów, konkursów i festiwali.
Marta Kornalska, instruktorka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Autorka grafik, scenografii i rekwizytów do konkursów, spektakli i koncertów organizowanych przez MDK.
Monika Mraciniak-Krzesińska, historyczka sztuki i kuratorka wystaw. W Muzeum Okręgowym w Koninie zajmuje się edukacją, promocją i zbiorami Działu Techniki, gdzie zgromadzona jest największa kolekcja prezentująca historię oświetlenia.
Aleksandra Bryl, bibliotekarka Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Inicjatorka wielu działań, którym przyświeca jeden cel: wpoić miłość do czytania książek jak największej liczbie osób.

Stypendystom, odznaczonym i nagrodzonym bardzo gratulujemy.

Galę inaugurującą nowy rok kulturalny w Koninie zakończył koncert ,,O Miłości” w wykonaniu Anity Lipnickiej. Artystka przypomniała swoje największe przeboje z ostatnich dwóch dekad, w nowych aranżacjach. W jej wykonaniu usłyszeliśmy także znane i lubiane światowe przeboje z lat 80-tych i 90-tych, w tym Sinéad O’Connor.
Koncert w Koninie zainaugurował nową trasę koncertową artystki.foto: Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi