Projekcja filmu ,,Miasto młodych buntowników” w reżyserii Zdzisława Siwika i Krzysztofa Marka Nowaka, otworzyła 31. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. Młodzi widzowie Kina Centrum po obejrzeniu filmu spotkali się z jego twórcami.

 
Przegląd DEBIUTY to pokazy filmów polskich debiutujących reżyserów. W tym roku widzowie Kina Centrum obejrzą ich aż 11.
Tradycją Przeglądu są także pokazy specjalne dokumentów zrealizowanych przez rodzimych twórców. Tym razem na ekranie kina obejrzeliśmy fabularyzowany dokument ,,Miasto młodych buntowników” mówiący o strajku dzieci we Wrześni i Miłosławiu w 1901 roku.

Autorzy filmu w interesujący sposób opowiadają o tych, tak niezwykle ważnych wydarzeniach w dziejach Polski. Na uwagę zasługuje wykorzystanie unikatowego nagrania dźwiękowego z 1961 roku ze wspomnieniami jednej z uczestniczek protestu oraz wspomnienie o miejscowości Miłosław, gdzie odbywał się podobny strajk, a miejscowość ta nie przebiła się do ogólnej świadomości Polaków. W filmie wystąpili między innymi prof. Jerzy Bralczyk, Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Binkowski, Andrzej Moś oraz uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku.

Po projekcji filmu, która wywarła na młodych widzach ogromne wrażenie, odbyło się spotkanie z twórcami filmu. Młodzież pytała reżyserów między innymi o obsadę aktorską, pracę na planie, czas powstawania filmu oraz o wybór tematu.
Spotkanie poprowadził Andrzej Moś, wieloletni koordynator PPFF Debiuty.

- Pomysł na zrealizowanie dokumentu o strajku dzieci wrzesińskich z 1901 roku zrodził się podczas jednej z naszych wspólnych podróży. Temat ten znałem tylko z lekcji ze szkoły i spojrzałem na niego trochę z innej perspektyw niż Krzysztof, który urodził się i mieszka we Wrześni – mówił Zdzisław Siwik.
- Strajk dzieci w 1901 roku to historia Wrześni i ludzi tu mieszkających. My tym żyjemy na co dzień i zapewne inaczej do tematu podchodzimy. Celem zrobienia tego filmu było pokazanie i zachowanie w pamięci młodych bohaterów tamtych czasów – podkreślał Krzysztof Marek Nowak.

Bliżej bohaterów strajku we Wrześni z 1901 roku oraz ich rodziców i opiekunów duchowych, można poznać odwiedzając między innymi Muzeum dzieci Wrzesińskich, mieszczące się w budynku szkoły katolickiej, w której wybuchł protest dzieci oraz dzięki pracy Fundacji Dzieci Wrzesińskich.

Na pokazy filmu ,,Miasto młodych buntowników” w reżyserii Zdzisława Siwika i Krzysztofa Marka Nowaka zapraszamy także we czwartek, 24 listopada oraz w niedzielę 27 listopada. Niedzielny seans o godz. 16.00 jest pokazem otwartym.


 
Foto: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK