Młodzi widzowie 31. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY obejrzeli we czwarte, 24 listopada, film ,,Miasto młodych buntowników” w reżyserii Zdzisława Siwika i Krzysztofa Marka Nowaka. Po seansie spotkali się z twórcami filmu. Rozmowę poprowadził Andrzej Moś, wieloletni koordynator Przeglądu.

Młodzież konińskich szkół średnich wzięła udział w trzech pokazach filmu. Kino Centrum gościło młodzież z Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego, Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Film ,,Miasto młodych buntowników’ opowiadający historię strajku dzieci wrzesińskich z 1901 roku, wywarł na widzach ogromne wrażenie. – To fragment naszej historii, o której oczywiście uczymy się w szkole, ale nie poświęcamy jej aż tyle czasu by zgłębić temat – mówili uczniowie i nauczyciele.
Dogłębne pokazanie wydarzeń z maja 1901 roku we Wrześni oraz historii nastoletnich uczniów, ich rodziców i opiekunów, było także celem nadrzędnym autorów filmu.
- Cieszy nas fakt, ze udało nam się dotrzeć do niepublikowanych nigdzie wywiadów radiowych z 1961 roku, z jedną z bohaterek strajku, Bronisławą Śmidowicz. W fabularyzowanym dokumencie znalazły się także fragmenty najstarszego polskiego filmu oraz archiwalne zdjęcia wykonane w tamtym czasie, w tym słynne zdjęcie Szymona Furmanka. Zdjęcie to publikowano także w prasie międzynarodowej – mówią Zdzisław Siwik i Krzysztof Marek Nowak.

Film ,,Miasto młodych buntowników” miał swoją premierę we Wrześni 14 czerwca 2022 roku.
Projekt filmu dofinansowany został między innymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Producentem filmu jest Fundacja Dzieci Wrzesińskich z siedzibą we Wrześni.

foto: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK