Wyjątkowa lekcja historii, spotkanie z młodzieżą i film ,,Czerwone maki” – taki był poranek, 17 kwietnia w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.

Udział w spotkaniu edukacyjnym w Kinie Centrum wzięli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie oraz Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

Przed filmem niezwykle ciekawą lekcję historii poprowadził Marek Graniczny – nauczyciel historii w CKU, podporucznik, zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej ,,Strzelec” 4150 w Koninie, przewodnik i regionalista.

Pan Marek Graniczny opowiedział młodzieży jak to się stało, że polscy żołnierze w ogóle trafili do Włoch, mówił o ich bohaterstwie i poświęceniu podczas bitwy pod Monte Cassino. Zaznaczył również, że na Monte Cassino znajduje się Polski Cmentarz, gdzie pochowani są żołnierze, a także ich dowódca generał Anders. Nie zabrakło ciekawostek związanych m.in. z towarzyszem żołnierzy – niedźwiedziem Wojtkiem czy wierszem ,,Czerwone maki na Monte Cassino” autorstwa Feliksa Konarskiego.

Po lekcji w kinie młodzież obejrzała film ,,Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

Warto dodać, że patronat nad spotkaniami edukacyjnymi z młodzieżą związanymi z filmem ,,Czerwone maki” objęło Muzeum Historii Polski i Minister Edukacji.

Nauczyciele otrzymali też materiały edukacyjne do pracy z uczniami w szkole.

Podczas spotkania przypomnieliśmy też o innej ważnej dacie, która przed nami. W piątek, 19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Koniński Dom Kultury przyłączył się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK