Mozart, Straussowie, Rossini, Verdi, Musorgski to nazwiska należące do kanonu europejskiej muzyki klasycznej. Ich kompozycji w wykonaniu konińskich muzyków można było wysłuchać w noworocznym koncercie pod tytułem „Nad pięknym modrym Dunajem”. Wydarzenie muzyczne adresowane do wielbicieli utworów poważnych zorganizował Koniński Dom Kultury.

W programie koncertu znalazły się marsze, fragmenty oper, polki, uwertury i obowiązkowe dla Wiednia Straussowskie walce, bez których trudno byłoby sobie w ogóle wyobrazić taki właśnie repertuar. Wystąpiły też chór męski Quarta z Zagórowa pod dyrekcją Waldemara Matuszaka oraz chór edukacji wczesnoszkolnej PWSZ w Koninie i Studio Piosenki KDK, choć zdecydowanie układ całego koncertu zdominowała nie piosenka, pieśń, a muzyka.

Na scenie Konińskiego Domu Kultury spotkali się we wspólnym projekcie przedstawiciele, muzycy różnych instytucji, zasileni przez niezrzeszonych instrumentalistów, takich jak Maciej i Łukasz Kucharczykowie z Barczygłowa, którzy wykonali na keyboardach walc Johanna Straussa, op. 410 „Odgłosy wiosny”. Konińscy melomani mieli też okazję posłuchać kwartetu klarnetowego PSM I i II Stopnia w Koninie, w którym zagrał Krzysztof Pydyński, na co dzień dyrektor tej szacownej instytucji. W wykonaniu „Quaretu In F” Carla Böhma towarzyszyli mu Paweł Zielak, Artur Wieczorkiewicz i Roman Komicz.

Nie zabrakło również popisów smyczkowych w „Eine Kleine Nachtmusik” Mozarta, dopiero co zorganizowanej grupy skrzypków pod egidą Mirosława Grzanki czy wykonań akordeonowych, które w utworze Modesta Musorgskiego zaprezentował Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy. Obie formacje utworzyły też swoistą fuzję na potrzeby uwertury wielkiego Amadeusza – „Wesele Figara”, wspólnie ją grając. W koncercie noworocznym znalazły się też „Cavatina Figara” (solo na akordeonie Waldemara Jednoroga!) z opery „Cyrulik Sewilski” Rossiniego oraz „Chór niewolników” z opery Verdiego Nabucco, zaś jego tytuł został zaczerpnięty z utworu Johanna Straussa II – „Nad pięknym modrym Dunajem”, którego to w symfonicznym wykonaniu również nie brakło.

Jego program utrzymany w klasycznej konwencji, składający się z dzieł bardzo dobrze znanych słuchaczom, popularnych, był różnorodny. Muzycy wykonali prawie dwadzieścia utworów, które niektórych widzów porywały do nucenia, a nawet do owacji na stojąco. Poszczególnymi partiami dyrygowali wspomniany już Waldemar Matuszak, Krzysztof Pydyński i Ryszard Jarosław Piotrowski, twórca wielu opracowań utworów, które znalazły się w repertuarze tego koncertu i koordynator całego przedsięwzięcia.

Artyści otrzymali kosz pełen kwiatów. Publiczność biła brawa. A Koniński Dom Kultury, jeszcze przed wydarzeniem otrzymał od widzów mnóstwo pluszowych zabawek (wyłamała się tylko Elżbieta Barszcz, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, która do kosza z miśkami wrzuciła książeczkę o przygodach sympatycznego Paddingtona, też misia!). Dary zostaną przekazane na oddział dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Serdecznie dziękujemy. Koncert noworoczny 5 stycznia 2013 poprowadzili w zabawnym dialogu Sylwia Dziardziel i Mirosław Jurgielewicz. A żartów tego wieczoru było znacznie więcej, także tych muzycznych. W jednym z utworów artystom towarzyszył zastępca dyrektora KDK ds. merytorycznych, Robert Glapa. Swoim występem udowodnił, że zagrać można właściwie na wszystkim, używając do emisji niezwykłych dźwięków... kowalskiego kowadła!


Fot: Marcin Oliński

 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK