f Jak to jest być muzą i boginią? - Koniński Dom Kultury

W Dzień Kobiet, który poprzedzi w liczne wydarzenia adresowane do Pań i ich wspaniałych połówek, wpisze się wernisaż „KobieTY”. Złoży się na niego 48 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami w atelier KreDKa. Doroczne wydarzenie, celebrujące to święto, szykowane jest w Konińskim Centrum Kultury przez artystkę i instruktorkę, Katarzynę Mijakowską, oraz dzieci i młodzież, które uczy sztuki.

Spotkanie zatytułowane „KobieTY” odbywa się od ponad dekady i jego tematem zawsze jest płeć piękna, widziana oczami młodych artystów plastyków. Tym razem rozpocznie się ono 10 marca o 16.30 w Strefie K, przy pl. Niepodległości 1. Zwiedzający wystawę zobaczą 48 prac w formacie A2, stworzonych przez 40 uczestników zajęć atelier KreDKa. Jak mówi Katarzyna Mijakowska, w czasie zajęć młodzi ludzie tworzą je w różnych rozmiwarach, jednak wernisaż rządzi się swoimi prawami, dlatego zostaną ujednolicone. – Podstawą plakatu promującego „KobieTY” jest dzieło jednego z uczestników. Zreprodukowanie i pokazanie tych prac w tak dużym wydaniu będzie możliwe dzięki wsparciu finansowemu Centrum Handlowego FERIO w Starym Mieście – powiedziała instruktorka. Dzieła stworzone z myślą o kobietach, będą prezentowane dwa tygodnie w Strefie K, a przez kolejne dwa będzie je można oglądać w FERIO. Co ciekawe atelier KreDKa przekazuje też prace szpitalom i hospicjom, co zdarzy się ponownie w kwietniu, po wernisażu z okazji Dnia Ziemi.


– Po otwarciu wystawy „KobieTY”, przejdziemy wszyscy do kina Centrum, gdzie każda z prac wyświetli się na dużym ekranie. Pojawią się na nim również młodzi artyści w wieku od 6-18 lat ze swymi dziełami, więc prace te zobaczymy jeszcze w rzeczywistych rozmiarach. Czas pandemii wymusił przeniesienie wernisaży KreDKi na ekran i okazało się to strzałem w 10. Zostaliśmy przy tej formie prezentacji, bo jest ona atrakcyjna dla uczestników i dla zwiedzających, budzi wiele wzruszeń i spontanicznych reakcji, widoczny jest każdy detal, czego nie widać w tradycyjnych formach pokazu – dodaje Katarzyna Mijakowska. Dzieciaki i młodzież zostaną obdarowani plastycznymi upominkami, a na koniec obejrzą film „100 dni do matury”, bo wśród adeptów sztuki, znajdują się też maturzyści.

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK