O zacieraniu się granicy między światem wirtualnym i realnym we współczesnym świecie, o tym, jak dbać o prywatność w sieci i czy w ogóle jest to możliwe, o uzależnieniu od Internetu i cyberprzemocy rozmawialiśmy podczas spotkania w Kinie Centrum 16 maja 2019. Prelekcja poprzedziła projekcję filmu Stevena Spilberga ,,Player One”.
 

Film ,,Player One” przeniósł młodzież do roku 2045. Świat znajduje się na skraju upadku i pogrążenia w chaosie, a ludzie znajdują ukojenie w wirtualnej rzeczywistości. Jej twórca przed śmiercią szuka godnego następcy. Organizuje trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest olbrzymia fortuna i całkowita kontrola nad uniwersum.

Przed projekcją filmu młodzież rozmawiała z Katarzyną Kubacką-Seweryn z Akademii Filmowej ,,Otwórz oczy!” o zagrożeniach jakie może nieść ze sobą Internet, o uzależnieniu od wirtualnego świata i o konsekwencjach związanych z brakiem prywatności w sieci. Negatywnymi efektami uzależnienia są między innymi: niskie poczucie własnej wartości, gorsze relacje międzyludzkie, efekt FOMO, kłopoty z zapamiętywaniem, zaburzenia snu, problemy z koncentracją czy pogorszenie kondycji psychicznej. Jak się bronić przed cyberprzemocą? Trzeba zawsze pamiętać o właściwych ustawieniach prywatności, dobrym programie antywirusowym, rozsądnym publikowaniu zdjęć i filmów, ochronie danych osobowych, silnych i regularnie zmienianych hasłach oraz włączeniu krytycznego myślenia.

REKLAMA:

Odwiedź również