Co to jest poświęcenie? Kto się poświęca, dla kogo i co poświęca? Dlaczego warto myśleć i robić coś dobrego dla innych ludzi – to temat filmowych spotkań z dziećmi w Kinie Centrum, które odbyły się 24 i 29 maja 2018.


Prelekcje w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury na temat poświęcenia dla drugiego człowieka poprzedziły projekcję filmu ,,Tęcza’’ (produkcja Indie). Kino Centrum należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego.

Film ,,Tęcza’’ opowiada o 10-letnia Pari mieszka z 8-letnim bratem Chotu oraz wujkiem i ciotką w maleńkiej wiosce na wydmach. Chotu jest niewidomy, ale za to bystry i wesoły. Pari jest jego oczami i najlepszą przyjaciółką. Obiecała mu, że zanim chłopiec skończy 9 lat, odzyska wzrok. Podczas wyprawy do pobliskiej wioski Pari zauważa plakat z aktorem, który zachęca ludzi do zapisywania swoich oczu na liście organów do oddania. Pari jest przekonana, że może pomóc jej bratu odzyskać wzrok, więc codziennie pisze do niego list, ale nie dostaje odpowiedzi, a zbliżają się dziewiąte urodziny Chotu. Pewnego dnia dowiaduje się, że aktor kręci film w miejscu, oddalonym o 300 km od jej wioski, i postanawia spotkać się z nim osobiście. Razem z Chotu wyrusza w wyjątkową podróż.

Podczas spotkania w Kinie Centrum dzieci opowiadały czy udało im się zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Zastanawiały się również kto poświęca się dla nich. Dowiedziały się, że poświęcenie to czyn ofiarny, pełen bohaterstwa i samozaparcia, ale też gotowość do ponoszenia ofiar oraz że osobami, które poświęcają się dla innych są na przykład żołnierze, strażacy, lekarze czy ratownicy. Dzieci poznały też postaci, które poświęciły się lub nadal poświęcają dla innych: Matkę Teresę z Kalkuty, Janusza Korczaka, Brata Alberta Chmielowskiego, Janinę Ochojską, Marka Kotańskiego. Na koniec spotkania najmłodsi stwierdzili, że też chcieliby wybrać w przyszłości taki zawód, by móc pomagać innym ludziom.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

Partnerzy KDK