f Z Konina prosto na Księżyc. Wykład o Mieczysławie Bekkerze - Koniński Dom Kultury

W Rok Mieczysława G. Bekkera w Koninie wpiszą się wykład i prezentacja multimedialna dr inż. Andrzeja Selenty. Jest on emerytowanym pracownikiem Politechniki Warszawskiej, który po śmierci Profesora przyjechał do jego domu w Santa Barbara, gdzie w obecności żony i córek twórcy pojazdu księżycowego, segregował jego archiwum. Obecnie jest właścicielem największej liczby pamiątek po Bekkerze w Polsce, znawcą i popularyzatorem historii jego życia oraz naukowych dokonań.


Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 18.00 w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej przy Wiosny Ludów (nowoczesny kompleks, przylegający do zrewitalizowanego Domu Zemełki). Wykład potrwa około godziny, będzie można też zadawać pytania. Pokazany zostanie również fragment dokumentu filmowego pt. Republika Gosławicka, poświęcony Profesorowi (real. Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa, opieka art. Andrzej Moś, AKF MUZA, 2017).
Dr inż. Andrzej Selenta jest autorem biografii zatytułowanej Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc, w której pojawia się obszerny wątek koniński, liczne fotografie i rysunki Profesora, wyrażające jego nostalgię za krajem lat dziecinnych. Za Jeziorem Pątnowskim i Cukrownią Gosławice w Łężynie, za Koninem, gdzie się wychował i napisał maturę, skąd wyruszył w daleki świat.


Niedługo przed wykładem będzie można kupić książkę dr. inż. Andrzeja Selenty w księgarni MAWI przy ul. Wiosny Ludów w rynku. Tytuł będzie również dostępny w dniu wykładu, w sobotę, 17 maja – właściciel otworzy księgarnie specjalnie dla gości spotkania w Domu Zemełki. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zdobyć autograf autora, którego śmiało można nazwać bekkerologiem.


Wydarzenie, objęte patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, organizuje Konińskie Centrum Kultury. Wstęp dla słuchaczy jest bezpłatny. Patronat medialny Wydawnictwo – „Przegląd Koniński” i Portal Wielkopolski Wschodniej konin.lm.pl

25 maja tego roku przypada 120 rocznica urodzin prof. dr. hab. inż. Mieczysława G. Bekkera. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę mającą na celu uczczenie dokonań naukowych Profesora.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK